Новини

Початок шляху від інновації до традиції: перші напрацювання

19 грудня, 2016

16 грудня 2016 року у конференц-залі Міністерства соціальної політики відбувся круглий стіл, на якому було представлено напрацювання Соціальної та наукової платформи людського розвитку в рамках проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції» для широкого кола зацікавлених сторін (проект був реалізований ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» за підтримки ЮНІСЕФ). 

У круглому столі взяли участь представники понад 30 інституцій, серед яких – представники міністерств соціальної політики, регіонального розвитку, фінансів, молоді та спорту; науковці провідних дослідних інститутів – Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи, Академії фінансового управління, Науково-дослідного інституту праці та зайнятості населення МСП та НАНУ, Школи соціальної роботи та Школи охорони здоров’я НаУКМА, Факультету соціальних наук та управління НПУ імені М. Драгоманова; аналітики неурядових організацій – Інституту бюджетних та соціально економічних досліджень, Бюро соціальних та політичних розробок; експерти від міжнародних організацій ЮНІСЕФ та МБФ «Карітас України»; а також представники з регіонів – голови об’єднаних територіальних громад, представники Одеської та Вінницької міських адміністрацій, центрів надання соціальних послуг тощо.


Роботу круглого столу вітальним словом розпочали Ольга Крентовська, перша заступниця міністра соціальної політики України. Євген Капінус, заступник міністра фінансів, Наталія Федорович, заступниця міністра соціальної політики, Артур Айвазов, голова секції соціальної політики ЮНІСЕФ України та Ростислав Дзундза, голова правління ГО «Бюро соціальних та політичних розробок».

Координатор проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», виконавчий директор ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» Ольга Цвілій анонсувала створення Соціальної та наукової платформи людського розвитку. Платформа створюється на базі досвіду Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики, яка з 2013 року напрацювала значну кількість аналітичних, нормативно-правових та методологічних матеріалів задля забезпечення ефективної соціальної політики. Рада має довгу історію як наукової роботи, так і адвокації. Бачення реформи базується на Інтегрованій соціальній моделі людського розвитку, що була розроблена в ході проекту. Соціальна та наукова платформа людського розвитку є відкритим до співпраці координаційно-адвокаційним майданчиком, який працюватиме за підтримки ЮНІСЕФ.


Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України імені М.В. Птухи, відзначила необхідність зосередитись в роботі Платформи на процесах децентралізації, які відбуваються в Україні. Адже від того, як на місцевому рівні буде сформоване поняття про інтегровану систему соціального захисту та здійснено її впровадження, залежить майбутнє соціальної сфери країни.

Артур Айвазов у своїй презентації окреслив поточний стан соціального сектору України та виклики, що перед ним постали: «В цьому проекті ми хотіли зрозуміти всі ті процеси, що відбуваються на місцях, зокрема у Дніпрі, Одесі, Маріуполі, Вінниці. Частина з них пов’язана з соціальною політикою, частина – місцеві ініціативи, що не завжди йдуть «нагору». Ми намагалися визначити ті напрацювання місцевих громад, які варто поширювати на національний рівень, тобто пропонувати державі як централізовану політику. І, мені видається, що ми досягли своєї мети». Лише системний підхід, що включатиме окрім соціального захисту також і проблему забезпечення гідного рівня життя, здоров’я та належного рівня знань, зможе подолати протиріччя та неефективність, що наразі характеризують соціальну політику держави. Соціальна політики це невід’ємна складова національної безпеки держави і трактувати її як вторинну чи менш важливу від економічних/військових питань – означає ставити під загрозу суспільство та державу.

Провідні наукові установи, які увійшли до Соціальної та наукова платформи людського розвитку, презентували, аналітичні матеріали, які розроблені в рамках проекту «Підходи до соціальної політики: від інновації до традиції»:

- Соціальна складова Моделі людського розвитку, розроблена експертами Школи соціальної роботи спільно із Школою охорони здоров’я НаУКМА та НПУ імені М. Драгоманова та презентована Аллою Ярошенко, завідувачкою кафедри на Факультеті соціальних наук та управління НПУ ім. М. Драгоманова, в ході круглого столу.

- Методологічні засади надходжень до бюджету ОТГ (Академія фінансового управління) були описані Тетяною Єфименко, президентом Академії фінансового управління ;

- Пропозиції щодо фінансових механізмів забезпечення функціонування інтегрованої соціальної моделі людського розвитку були описані Андрієм Корнієнком, заступником директора департаменту методології ІБСЕД ,

- Функції Єдиного центру надання соціальних послуг на рівні ОТГ представлені Лідією Козуб, експертом МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» ,

- Модель єдиного центру надання соціальних послуг на рівні великого міста презентовано Юлією Гайдаржи, директором Одеського міського центру надання соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді ,

- Наскрізні індикатори Моделі забезпечення людського розвитку (соціальна складова) представила Тетяна Калашнікова, старший науковий співробітник ІДСД імені М. Птухи ;

- Методику розрахунків індикаторів функціонування моделі соціального сектору України презентував Леонід Ільчук, заступник директора з наукової роботи НДІ праці та зайнятості населення.


Підсумовуючи засідання, голова секції соціальної політики ЮНІСЕФ України Артур Айвазов подякував учасникам за їх роботу та зауваження та висловив надію на подальшу співпрацю. «На часі пілотування концепції Інтегрованої соціальної моделі та Єдиного центру надання соціальних послуг у кількох містах України, - сказав він. – Тож сподіваюся, що з нашими спільними напрацюваннями ми зможемо прокласти шлях у цьому морі невизначеності».